HOME PAGE HOME PAGE HOME PAGE ENGLISHSLOVENSKYČESKY
 
Neděle 14.07.2024
FOS PÚČIK
Folklorní sdružení PÚČIK
Historie souboru
Představenstvo FOS PÚČIK
Aktuality a zprávy
Kalendář akcí
Fotogalerie
Sponzoři a partneři
Reference
KONTAKTY
Dokumenty FOS PÚČIK
Napište námFOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY

SDRUŽENÍ PŘÁTEL FOLKLORU

Kvítek, folklorní soubor [ Folklorní soubor či skupina FoS ČR ]

Folklorní soubor Kvítek
Folklórní soubor Kvítek vznikl na podzim roku 1982 jako taneční kroužek, v roce 1985 se začala formovat dětská muzika. Nyní, po 27 letech, plně funguje souborová muzika. Jejími členy jsou zkušení muzikanti, dospělí mladí lidé. Taneční složka souboru momentálně nepracuje.

Soubor Kvítek se věnuje zpracování písniček zejména vlastního regionu - Hradecka, Podorlicka, Podkrkonoší a východních Čech. Muzikanti si rádi zahrají i písničky z jiných regionů Čech, Moravy a Slovenska. Všechny úpravy písniček pocházejí ze souborové dílny. Muzika má na repertoáru víc než 425 úprav písní v notovém záznamu. Za dobu svého působení soubor uskutečnil celou řadu vystoupení doma i v zahraničí.

Kvítek je spolu s Folklórním sdružením ČR a Hradeckou kulturní a vzdělávací společností každoročně pořadatelem festivalu s mezinárodní účastí "Setkání s folklórem". V Hradci Králové zavedl tradici vánočních koncertů "Kvítek vánoční" a také "Jarní muzicírování" je akcí, která si získává stále větší zájem veřejnosti.

V roce 1995 se muzikanti a zpěváci podíleli na vzniku magnetofonové kazety s názvem "Kvítek ...a česká písnička"; o rok později byla nahrána audiokazeta vánočních koled "Spi, spi, neviňátko". První souborové CD "Lidové písničky nejen z Hradecka" s 21 písničkami bylo pokřtěno na jaře roku 2002.
Logem souboru je prostý modrý kvítek na stonku svinutém do tvaru houslového klíče. Je tím myšlen nenápadný kvítek lnu - užitečné a pěkné rostlinky. Je-li užitečný a pěkný i Kvítek, to posoudíte sami, až se třeba někdy na něj přijdete podívat.
Vedoucí muziky: Ondřej Veselý
Organizační vedoucí: Marie Pancířová

Kontaktní adresa: Ondřej Veselý
Bezručova 1435
500 02 Hradec Králové
tel.: (+420) 777 047 561
E-mail: ondrej.vesely@alter-hk.cz

Kontaktní adresa: Marie Pancířová
Smetanovo nábřeží 1185
500 02 Hradec Králové
tel.: (+420) 775 119 463
E-mail: Marie.Pancirova@fskvitek.cz

Ředitel MFF Setkání s folklórem: Tomáš Fiedler
Skupova 1068
500 03 Hradec Králové
tel.: (+420) 608 195 887
E-mail: Tomas.Fiedler@fskvitek.cz
_____________________________________
REPERTOÁR:
CHODSKO
v tomto muzikantském bloku jsou písničky, které si naši muzikanti původně hráli jen tak pro své potěšení
FALEŠNÝ MILOVÁNÍ
několik krásných, méně známých písniček, které patří mezi "písničky pro duši"
KONĚ
jsou písničky hovořící o vztahu k tomuto krásnému a ušlechtilému zvířeti, které bylo také - a to hlavně, důležitým pomocníkem člověka
KOLEDY Z PODKRKONOŠÍ
v tomto bloku jsou vedle rozverných koled i koledy lyrické
FORMANSKÉ PÍSNIČKY
rozverné písničky o formanech a jejich řemesle

_________________________________________________________________________


Město Hradec Králové leží na severovýchodě Čech, na soutoku řek Labe a Orlice. Je charakteristické svým jedinečným urbanistickým řešením, moderní architekturou vznikající v první třetině dvacátého století a vysokým podílem městské zeleně.
Hradec Králové je sídelním městem Královéhradeckého kraje, Krajského soudu, Biskupství královéhradeckého a řady významných vědeckých institucí a univerzit.
Pro obyvatele i návštěvníky města je připravena bohatá nabídka kulturního, sportovního a společenského vyžití.
/FS Kvítek/

___________________________________________________________________________________

JARNÍ MUZICÍROVÁNÍ
Ve svátečním májovém odpoledni je místem setkání s lidovými písničkami a tanci příjemné prostředí Jiráskových sadů, které leží na soutoku Labe a Orlice, nedaleko od historického centra města.
Soubor Kvítek zde ve více než dvouhodinovém programu uvádí vedle svých už známějších písniček a tanců i novinky ze svého repertoáru. Posluchači tu uslyší "Písničky pro duši" a každý má možnost napsat si o "svou" Písničku na přání.

The pleasant environment of Jirasek Gardens, that lie on the junction of rivers Labe and Orlice, in the feast May afternoon is a setting of a rendezvous of folklore songs and dances. The Jirasek Gardens can be found close to historical town centre.

Am festlichen Mainachmittag ist zum Treffpunkt eines angenehmes Beisammensein mit Volksliedern und Tanzen der Jirasek-Park geworden, welcher am Zusammenfluss der Labe und Orlice liegt, unweit vom historischen Stadtkern....
___________________________________________________________________________________

SETKÁNÍ S FOLKLÓREM
Soubor Kvítek je každoročně ve spolupráci s Folklórním sdružením ČR a Hradeckou kulturní a vzdělávací společností organizátorem a pořadatelem festivalu s mezinárodní účastí SETKÁNÍ S FOLKLÓREM. Jedná se o komornější folklórní akci, která se koná v poslední třetině srpna a jíž se obvykle účastní 4 - 6 souborů.
První den je místem konání festivalu Hradec Králové. Po průvodu městem vystupují soubory v hlavním festivalovém programu v Jiráskových sadech a podruhé večer na pěší zóně města. Další den se program uskutečňuje v některém jiném místě královéhradeckého regionu, v posledních letech nejčastěji v areálu zámku Hrádek u Nechanic. Tento festival je opravdovým setkáním, při němž se soubor Kvítek snaží pro své hosty připravit přátelskou atmosféru i mimo festivalové programy.
___________________________________________________________________________________

KVÍTEK VÁNOČNÍ
Pokuste se v dnešní uspěchané době a zvláště v předvánočním shonu na chvíli zastavit a zajít si třeba na koncert. Koncert lidových vánočních písniček, koled a říkadel, je v Hradci Králové znám pod názvem KVÍTEK VÁNOČNÍ.
Zájmem organizátorů je přiblížit prostou krásu vánočních koled co největšímu počtu posluchačů. Zaměřují se nejen na dospělé, ale i na děti, které mají příležitost přijít na jeviště a zazpívat svou nejmilejší koledu i ostatním. Každé dítě si za odvahu odnese malý dárek. Děti z hlediště se tu mohou některou novou koledu naučit a se členy souboru si nejen zazpívat, ale trochu i zatancovat.
Koledy předvádějí muzikanti a tanečníci v několika blocích a vedle nejznámějších českých koled tu nechybí ani rozverné koledy z Podkrkonoší.
Program koncertu KVÍTEK VÁNOČNÍ vrcholí tím, že účinkující za svitu hořících svíček si společně s diváky v setmělém sále zazpívají nejznámější koledy ještě jednou. Tak končí jedno příjemné a milé předvánoční zastavení.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Folklorní soubor Kvítek
Marie Pancířová
Smetanovo nábř. 1185
500 02 Hradec Králové
Česko (CZ)
tel: (+420) 775 119 463
Kvítek, folklorní soubor

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.fskvitek.cz

AKTUALIZACE: Luděk Šorm (FOLKLOR.CZ) org. 24, 06.12.2009 v 06:21 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FS PÚČIK
Folklorní soubor PÚČIK
Historie souboru
Kde nás najdete
Repertoár souboru
Cimbálová muzika
Aktuality a zprávy
Kalendář akcí
Fotogalerie
KONTAKTY
Napište nám
DFS PÚČIK
Dětský FS PÚČIK
Kde nás najdete
Historie souboru
Repertoár souboru
Kalendář akcí
Aktuality a zprávy
Fotogalerie
KONTAKTY
Napište nám
MFSF JÁNOŠÍKŮV DUKÁT
MFSF Jánošíkův dukát
Historie festivalu
Fotogalerie
Tiskové zprávy
FOLKLOR A TRADICE
Etnografický region
Etnografický subregion
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
FOLKLORNÍ AKCE V KRAJI
Aktuality a zprávy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář akcí v kraji